הרשמו עכשיו

התחברות

איבדתי סיסמא

שכחת את הסיסמא? כתוב את האימייל שלך ותקבל קישור ליצירת סיסמא חדשה

התחברות

הרשמו עכשיו

הרשמה לאתר Asknet.

3  דברים שחשוב לדעת לפני אילוף סוסים

תהליך אילוף חיות הוא תהליך מאוד לא פשוט. יהיו שיטענו שמדובר בתהליך דומה לזה שעובר הורה עם תינוק, אך זה שונה באופן מהותי, הן בגלל רמת הקשר שבין ההורה לתינוק, הן בגלל תהליך העבודה עם התינוק נמשך לאורך שנים, ובאופן טבעי לתינוק יש תבונה אחרת מאשר לחיית מחמד ולכן הוא זוכר את מה שהוא לומד, מבין למה עליו לנהוג כך ולא אחרת.

לעומת זאת, אילוף חיות הוא תחום אשר הרבה פעמים מתבצע אחרי זמן מסוים שהחיה כבר התרגלה להתנהל בצורה מסוימת ואז יש צורך להרגיל אותה להתנהל אחרת. הרבה פעמים זה מורכב מאוד בגלל סוג החיה, תנאי המחייה שלה, הטראומות שהיא סוחבת מהעבר, ובאופן כללי צורת העבודה מולה.

מתי אנחנו נפנה אל מאלף?

ישנן דוגמאות שונות של מאלפי חיות, כאשר אחת הדוגמאות הנפוצות ביותר הוא מומחה בתחום של אילוף סוסים. על פניו, אנחנו יכולים לחשוב שמדובר בתחום אשר נפוץ בעיקר בקרב סוסי תחרות או סוסי עבודה. אך זה לא מדויק, בהרבה מאוד חוות עובדים עם מאלפים בתחום באופן קבוע, זאת על מנת להרגיל את הסוס להתנהגות מסוימת, נכונה.

אנחנו נפנה אל מאלף סוסים במספר מצבים. ראשית, אם וכאשר אנחנו רואים שהסוס לא מתנהל בצורה רגועה וזה משפיע עליו, על הסביבה, על אנשים וסוסים אחרים. שנית, אם הסוס מתמודד עם בעיות מסוימות, טראומות, שיכולות להשפיע על ההתנהגות שלו ומסכנות אותו או אחרים. שלישית, אם אנחנו זקוקים לתהליך אילוף לצורך מסוים, למשל, לצורך עבודה עם ילדים.

אילוף סוסים הוא תחום מאוד פופולארי בעולם, הוא מאוד רחב וייחודי. אנחנו יכולים להיעזר בו לצרכים שונים וכפי שנוכל לראות בהמשך, לא כל אילוף נובע מבעיות שקיימות אצל הסוס. הרבה פעמים האילוף נובע דווקא מסיבות חיוביות. כלומר, אם הסוס חכם אז אפשר לאלף אותו ולהשתמש בו לצרכים שונים. כמו שציינו, עבודה עם ילדים או אנשים שמתמודדים עם בעיות שונות.

דברים שחשוב לדעת על אילוף סוסים

כשאנחנו פונים אל מאלף סוסים, עלינו לדעת מספר דגשים שיכולים לעזור לנו. בראש ובראשונה, תהליך האילוף יכול להימשך זמן רב. שבועות ולעיתים מעבר לכך. אנחנו צריכים להבין שמדובר בתהליך שדורש סבלנות, ואיננו יכול להתבצע בצורה של זבנג וגמרנו. לכן עלינו לקחת את הזמן ולא לחשוש ממנו.

שנית, אנחנו צריכים להבין שהסוס יתרגל לסוג מסוים של התנהגות, לידנו או ליד אנשים אחרים, אך ורק אם נעבוד איתו בצורה עקבית. לכן האילוף חייב להיות קבוע, והוא צריך להיות מבוסס על תרגול חוזר.

שלישית, כל אילוף, בין אם זה אילוף סוסים ובין אם זה אילוף חיות אחרות, חייב להתבצע על ידי תהליך עבודה חיובי ולא ענישה ופידבקים שליליים.

 

 

 

אודות הכותב

כתוב תגובה

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>